Water Polo Results – Season 2020

ENEMED WATER POLO CUP 2020

 

DATE TIME WHITE CAPS V BLUE CAPS SCORE
Saturday 15/02/2020 15:00 Match Day 1 San Giljan TUM Invest v M’Skala Fish & Fish 14-1
16:15 Sliema Frank Salt Real Estate v Sirens Greentube 9-3
17:30 Exiles Elia Caterers v Neptunes Leo Vegas 9-8
Sunday 23/02/2020 09:30 Match Day 2 M’Skala Fish & Fish v Sirens Greentube 3-15
10:45 Neptunes Leo Vegas v Sliema Frank Salt Real Estate 10-11
12:00 San Giljan TUM Invest v Exiles Elia Caterers 11-4
Saturday 29/02/2020 15:00 Match Day 3 Sirens Greentube v Neptunes Leo Vegas 14-11
16:15 Exiles Elia Caterers v M’Skala Fish & Fish 11-4
17:30 Sliema Frank Salt Real Estate v San Giljan TUM Invest 5-6
Saturday 07/03/2020 15:00 Match Day 4 M’Skala Fish & Fish v Neptunes Leo Vegas 3-14
16:15 San Giljan TUM Invest v Sirens Greentube 14-8
17:30 Exiles Elia Caterers v Sliema Frank Salt Real Estate 7-4
Wednesday 15/07/2020 17:30 Match Day 5 Sliema Frank Salt Real Estate v M’Skala Fish & Fish 20-4
18:45 Sirens Mecca v Exiles SC 5-6
20:00 Neptunes Leo Vegas v San Giljan TUM Invest 7-13
Friday 17/07/2020 18:15 PO1 San Giljan TUM Invest v Sirens Mecca 18-5
19:30 PO2 Exiles SC v Sliema Frank Salt Real Estate 4-9
Sunday 19/07/2020 18:00 3rd/4th Sirens Mecca v Exiles SC 10-14
19:15 Final San Giljan TUM Invest v Sliema Frank Salt Real Estate 6-10

 

National Water Polo

Women & Age Group Competitions

DATE TIME CATEGORY   WHITE vs BLUE SCORE
Thu 16/07/2020 18:00 U13 Grp A Prel B’Bugia vs Exiles 9-5
Thu 16/07/2020 18:00 U13 Grp B Prel San Giljan vs Otters 18-9
Thu 16/07/2020 18:00 U13 Grp B Prel Neptunes vs Sirens 5-20
Thu 16/07/2020 18:45 U13 Grp A Prel Sliema vs M’Skala 20-3
Thu 16/07/2020 18:45 U17 Rd 1 San Giljan vs B’Bugia 10-9
Thu 16/07/2020 18:45 U17 Rd 1 Sliema vs M’Skala 26-1
Thu 16/07/2020 20:00 U17 Rd 1 Neptunes vs Sirens 17-9
Sat 18/07/2020 16:45 U15 Grp A Prel Sliema vs Otters 31-14
Sat 18/07/2020 16:45 U15 Grp A Prel San Giljan vs M’Skala 22-5
Sat 18/07/2020 16:45 U15 Grp B Prel Sirens vs Exiles 21-3
Sat 18/07/2020 18:00 U15 Grp B Prel Neptunes vs B’Bugia 18-8
Mon 20/07/2020 18:00 Women Rd 1 Exiles vs Sirens 19-10
Mon 20/07/2020 18:00 Women Rd 1 Sliema vs San Giljan 11-6
Mon 20/07/2020 18:00 U17 Rd 1 M’Skala vs Sirens 1-21
Mon 20/07/2020 19:15 U17 Rd 1 B’Bugia vs Neptunes 5-23
Mon 20/07/2020 19:15 U17 Rd 1 Sliema vs San Giljan 13-5
Thu 23/07/2020 18:00 U15 Grp A Prel San Giljan vs Sliema 9-24
Thu 23/07/2020 18:00 U15 Grp A Prel Otters vs M’Skala 16-4
Thu 23/07/2020 18:00 U15 Grp B Prel Sirens vs Neptunes 12-27
Thu 23/07/2020 19:15 U15 Grp B Prel Exiles vs B’Bugia 3-15
Sun 26/07/2020 08:00 U20 Rd 1 Neptunes vs M’Skala 20-4
Sun 26/07/2020 09:15 U20 Rd 1 San Giljan vs Sliema 16-11
Sun 26/07/2020 09:30 U15 Grp A Prel Sliema vs M’Skala 24-7
Mon 27/07/2020 18:00 U15 Grp A Prel Otters vs San Giljan 9-6
Mon 27/07/2020 18:00 U15 Grp B Prel Neptunes vs Exiles 30-7
Mon 27/07/2020 18:00 U15 Grp B Prel B’Bugia vs Sirens 4-10
Thu 30/07/2020 18:00 U13 Grp B Prel Sirens vs San Giljan 26-12
Thu 30/07/2020 18:00 U13 Grp B Prel Neptunes vs Otters 6-14
Thu 30/07/2020 18:00 U13 Grp A Prel M’Skala vs B’Bugia 13-8
Thu 30/07/2020 18:45 U13 Grp A Prel Exiles vs Sliema 3-25
Thu 30/07/2020 18:45 U17 Rd 1 Sirens vs B’Bugia 14-5
Thu 30/07/2020 18:45 U17 Rd 1 San Giljan vs M’Skala 22-7
Thu 30/07/2020 20:00 U17 Rd 1 Neptunes vs Sliema 13-9
Sun 02/08/2020 08:00 U20 Rd 1 San Giljan vs Neptunes 15-7
Sun 02/08/2020 09:15 U20 Rd 1 Sirens vs M’Skala 25-3
Mon 03/08/2020 18:00 U15 Rd 1 Sliema vs Sirens 21-13
Mon 03/08/2020 18:00 U15 Rd 1 San Giljan vs Exiles 15-7
Mon 03/08/2020 19:15 U15 Rd 1 Neptunes vs Otters 24-6
Mon 03/08/2020 19:15 U15 Rd 1 B’Bugia vs M’Skala 18-5
Sun 09/08/2020 08:00 U20 Rd 1 Sliema vs Neptunes 5-9
Sun 09/08/2020 09:15 U20 Rd 1 Sirens vs San Giljan 7-9
Mon 10/08/2020 18:00 Women Rd 1 Sliema vs Exiles 9-10
Mon 10/08/2020 18:00 Women Rd 1 San Giljan vs Sirens 7-6
Mon 10/08/2020 19:15 U17 Rd 1 M’Skala vs B’Bugia 2-10
Mon 10/08/2020 19:15 U17 Rd 1 Sliema vs Sirens 16-6
Mon 10/08/2020 20:15 U17 Rd 1 San Giljan vs Neptunes 14-15
Mon 24/08/2020 18:00 U15 GOZO Rd1 Otters vs Sliema 3-15
Mon 24/08/2020 18:00 U15 Rd1 Sirens vs Neptunes 9-22
Mon 24/08/2020 18:00 U15 Rd1 M’Skala vs San Giljan 5-14
Mon 24/08/2020 18:00 U15 Rd1 Exiles vs B’Bugia 1-19
Thu 27/08/2020 18:00 U13 Grp A Prel B’Bugia Vs Sliema 7-25
Thu 27/08/2020 18:00 U13 Grp B Prel Sirens Vs Otters 23-11
Thu 27/08/2020 18:45 U13 Grp B Prel Neptunes Vs San Giljan 5-18
Thu 27/08/2020 18:45 U13 Grp A Prel M’Skala Vs Exiles 8-7
Thu 27/08/2020 19:30 Women Rd 1 Sirens vs Sliema 6-13
Thu 27/08/2020 19:30 Women Rd 1 San Giljan vs Exiles 12-20
Sunday 30/08/2020 08:00 U15 Rd1 Sliema vs Neptunes 16-18
Sunday 30/08/2020 08:00 U15 Rd1 San Giljan vs B’Bugia 8-6
Sunday 30/08/2020 09:00 U15 Rd1 Exiles vs M’Skala 8-11
Sunday 30/08/2020 09:00 U15 Rd1 Sirens vs Otters 12-7
Sunday 06/09/2020 08:00 U13 Rd1 Sliema vs San Giljan 29-6
Sunday 06/09/2020 08:00 U13 Rd1 Sirens vs M’Skala 10-11
Sunday 06/09/2020 08:45 U13 Rd1 B’Bugia vs Neptunes 12-7
Sunday 06/09/2020 11:00 U13 GOZO Rd1 Otters vs Exiles 11-6
Sunday 06/09/2020 08:45 Women Rd 2 Sirens vs Exiles 5-9
Sunday 06/09/2020 09:30 Women Rd 2 San Giljan vs Sliema 6-8
Sunday 13/09/2020 08:00 U15 Rd 2 Sirens vs Sliema 5-17
Sunday 13/09/2020 11:00 U15 GOZO Rd 2 Otters vs Neptunes 7-23
Sunday 13/09/2020 08:00 U15 Rd 2 Exiles vs San Giljan 3-9
Sunday 13/09/2020 09:00 U15 Rd 2 M’Skala vs B’Bugia 6-14
Sunday 13/09/2020 09:00 Women Rd 2 Sliema vs Sirens 20-10
Sunday 13/09/2020 10:00 Women Rd 2 Exiles vs San Giljan 12-7
Saturday 19/09/2020 16:00 U13 Rd 1 San Giljan vs M’Skala 11-22
Saturday 19/09/2020 16:00 U13 Rd 1 Sliema vs Sirens 25-9
Saturday 19/09/2020 16:45 U13 Rd 1 Neptunes vs Exiles 10-16
Saturday 19/09/2020 16:45 U13 Rd 1 Otters vs B’Bugia 10-10
Saturday 19/09/2020 17:30 Women Rd 2 Sirens vs San Giljan 7-8
Saturday 19/09/2020 17:30 Women Rd 2 Exiles vs Sliema 7-15
Friday 25/09/2020 18:30 U13 Rd 1 M’Skala vs Sliema 3-20
Friday 25/09/2020 18:30 U13 Rd 1 San Giljan vs Sirens 16-10
Friday 25/09/2020 18:30 U13 Rd 1 Exiles vs B’Bugia 11-13
Friday 25/09/2020 19:30 Women Rd 3 Sliema vs Exiles 11-9
Friday 25/09/2020 19:30 Women Rd 3 San Giljan vs Sirens 10-11
Sunday 27/09/2020 08:00 U15 Rd 2 Neptunes vs Sliema 14-13
Sunday 27/09/2020 08:00 U15 Rd 2 M’Skala vs Exiles 10-8
Sunday 27/09/2020 09:00 U15 Rd 2 B’bugia vs San Giljan 17-12
Sunday 27/09/2020 09:00 Women Rd 3 Sliema vs San Giljan 17-3
Sunday 27/09/2020 10:00 Women Rd 3 Exiles vs Sirens 16-13
Wednesday 30/09/2020 18:15 U15 Rd 2 Sliema vs Otters 26-7
Wednesday 30/09/2020 18:15 U15 Rd 2 Neptunes vs Sirens 26-8
Wednesday 30/09/2020 19:15 U15 Rd 2 San Giljan vs M’skala 20-10
Wednesday 30/09/2020 19:15 U15 Rd 2 B’bugia vs Exiles 18-5
Wednesday 30/09/2020 20:15 Women Rd 3 Sirens vs Sliema 6-9
Wednesday 30/09/2020 20:15 Women Rd 3 San Giljan vs Exiles 11-14
Thursday 01/10/2020 17:30 U13 GOZO Rd 1 Otters vs Neptunes 13-7
Friday 02/10/2020 18:15 U13 Rd 2 San Giljan vs Sliema 6-22
Friday 02/10/2020 18:15 U13 Rd 2 M’Skala vs Sirens 16-11
Friday 02/10/2020 19:15 U13 Rd 2 Neptunes vs B’Bugia 6-15
Friday 02/10/2020 19:15 U13 Rd 2 Exiles vs Otters 9-11
Saturday 03/10/2020 16:00 U15 GOZO Rd 2 Otters vs Sirens 9-9
Sunday 04/10/2020 08:00 U13 Rd 2 M’Skala vs San Giljan 15-9
Sunday 04/10/2020 08:00 U13 Rd 2 Sirens vs Sliema 10-24
Sunday 04/10/2020 09:00 U13 Rd 2 Exiles vs Neptunes 15-6
Sunday 04/10/2020 09:00 U13 Rd 2 B’Bugia vs Otters 10-10
Sunday 04/10/2020 10:00 WKO SF Sirens vs San Giljan 11-13
Sunday 04/10/2020 10:00 WKO SF Exiles vs Sliema 12-11
Monday 05/10/2020 18:15 U13 Rd 2 Sliema vs M’Skala 22-7
Monday 05/10/2020 18:15 U13 Rd 2 Sirens vs San Giljan 17-11
Monday 05/10/2020 19:15 U13 Rd 2 B’Bugia vs Exiles 13-10
Monday 05/10/2020 19:15 U13 Rd 2 Neptunes vs Otters 5-7

Bank of Valletta National Water Polo Competitions


Fixtures 2020

 

DATE TIME WHITE v BLUE SCORE
Tue 21/07/2020 18:15 Preliminary Rd Match Day 1 Sliema Frank Salt Real Estate v Otters Nivea 19-3
Tue 21/07/2020 19:30 Neptunes WPSC v Ta’ Xbiex ASC 26-3
Wed 22/07/2020 17:30 San Giljan TUM Invest v Valletta Izibet 17-11
Wed 22/07/2020 18:45 M’Xlokk Brown’s v B’Buga Malta Freeport 9-13
Wed 22/07/2020 20:00 ¬†Sirens Mecca Marine v M’Skala Fish N Fish 7-3
Fri 24/07/2020 18:15 Preliminary Rd Match Day 2 Valletta Izibet v Otters Nivea 15-6
Fri 24/07/2020 19:30  Sirens Mecca Marine v Ta’ Xbiex ASC 12-6
Sat 25/07/2020 16:45  San Giljan TUM Invest v Exiles Ferretti Caterers 17-7
Sat 25/07/2020 18:00 ¬†Neptunes WPSC v B’Buga Malta Freeport 14-7
Sat 25/07/2020 19:15 ¬†M’Skala Fish N Fish v M’Xlokk Brown’s 5-8
Fri 31/07/2020 18:15 Preliminary Rd Match Day 3  Otters Nivea v Exiles Ferretti Caterers 5-17
Fri 31/07/2020 19:30  Sliema Frank Salt Real Estate v Valletta Izibet 14-6
Sat 01/08/2020 16:45 Ta‚Äô Xbiex ASC v B’Buga Malta Freeport 5-12
Sat 01/08/2020 18:00 ¬†Neptunes WPSC v M’Skala Fish N Fish 19-3
Sat 01/08/2020 19:15 ¬†M’Xlokk Brown’s v Sirens Mecca Marine 3-12
Tue 04/08/2020 18:15 Preliminary Rd Match Day 4 M’Skala Fish N Fish v Ta‚Äô Xbiex ASC 4-6
Tue 04/08/2020 19:20  Exiles Ferretti Caterers v Sliema Frank Salt Real Estate 5-9
Wed 05/08/2020 17:30  San Giljan TUM Invest v Otters Nivea 26-6
Wed 05/08/2020 18:35 ¬†B’Buga Malta Freeport v Sirens Mecca Marine 9-8
Wed 05/08/2020 19:40 Neptunes WPSC v M’Xlokk Brown’s 16-5
Fri 07/08/2020 18:15 Preliminary Rd Match Day 5 Ta‚Äô Xbiex ASC v M’Xlokk Brown’s 5-8
Fri 07/08/2020 19:20  Sliema Frank Salt Real Estate v San Giljan TUM Invest 8-9
Sat 08/08/2020 16:45  Exiles Ferretti Caterers v Valletta Izibet 7-5
Sat 08/08/2020 17:50 ¬†M’Skala Fish N Fish v B’Buga Malta Freeport 5-4
Sat 08/08/2020 18:55  Neptunes WPSC v Sirens Mecca Marine 9-4
Tue 11/08/2020 18:15 Cross Overs Match Day 6 Otters Nivea B 5th v M’Xlokk Brown’s A 4th 6-10
Tue 11/08/2020 19:20  Sirens Mecca Marine A 3rd v Sliema Frank Salt B 2nd 3-5
Wed 12/08/2020 18:00 Ta’ Xbiex ASC A 5th v Valletta Izibet B 4th 6-13
Wed 12/08/2020 19:05 Neptunes WPSC A 1st v Exiles Ferretti B 3rd 15-8
Tue 25/08/2020 18:15 Cross Overs Match Day 7 B’Buga Malta Freeport A 2nd v Exiles Ferretti B 3rd 6-11
Tue 25/08/2020 19:20 Valletta Izibet B 4th v M’Skala Fish N Fish A 6th 13-7
Wed 26/08/2020 19:05 San Giljan TUM Invest B 1st v Sirens Mecca Marine A 3rd 12-2
Wed 26/08/2020 20:10 Neptunes WPSC A 1st v Sliema Frank Salt B 2nd 14-4
Fri 28/08/2020 18:15 Cross Overs Match Day 8 Sliema Frank Salt B 2nd v B’Buga Malta Freeport A 2nd 16-4
Fri 28/08/2020 19:20 Sirens Mecca Marine A 3rd v Exiles Ferretti B 3rd 7-8
Sat 29/08/2020 18:10 Neptunes WPSC A 1st v San Giljan TUM Invest B 1st 10-13
Sat 29/08/2020 19:15 M’Skala Fish N Fish A 6th v Otters Nivea B 5th 14-6
Mon 31/08/2020 18:15 Cross Overs MD 7 Valletta Izibet B 4th v M’Xlokk Brown’s A 4th 14-3
Mon 31/08/2020 19:20 MD 6 San Giljan TUM Invest B 1st v B’Buga Malta Freeport A 2nd 15-6
Mon 31/08/2020 20:25 MD 8 Otters Nivea B 5th v Ta’ Xbiex ASC A 5th 9-9

 

DATE TIME DIV ROUND MATCH DAY WHITE v BLUE SCORE
Wed 02/09/2020 18:00 First Div Rd 1 MD 9 ¬†M’Skala Fish N Fish 4th v ¬†Otters Nivea 5th 10-9
Wed 02/09/2020 19:05 First Div Rd 1 MD 9 M’Xlokk Brown’s¬†2nd v Ta‚Äô Xbiex ASC 3rd 11-8
Wed 02/09/2020 20:10 Premier Div Rd 1 MD 9 Neptunes WPSC 2nd v Sliema Frank Salt 3rd 14-8
Thu 03/09/2020 18:15 Premier Div Rd 1 MD 9 B’Buga Malta Freeport 5th Sirens Mecca Marine 6th 7-9
Fri 04/09/2020 18:15 First Div Rd 1 MD10 Ta’ Xbiex ASC 3rd v Otters Nivea 5th 8-8
Fri 04/09/2020 19:20 First Div Rd 1 MD10 Valletta Izibet 1st v M’Skala Fish N Fish 4th 12-5
Sat 05/09/2020 17:05 Premier Div Rd 1 MD10 Exiles Ferretti 4th v Sirens Mecca Marine  6th 6-7
Sat 05/09/2020 18:10 Premier Div Rd 1 MD10 San Giljan TUM Invest 1st  v Sliema Frank Salt Real Estate 3rd 11-8
Mon 07/09/2020 18:15 First Div Rd 1 MD11  Valletta Izibet 1st v Otters Nivea 5th 13-5
Mon 07/09/2020 19:20 First Div Rd 1 MD11 M’Xlokk Brown’s¬†2nd v M’Skala Fish N Fish 4th 7-6
Tue 08/09/2020 19:05 Premier Div Rd 1 MD11 Exiles Ferretti 4th v B’Buga Malta Freeport 5th 12-11
Tue 08/09/2020 20:10 Premier Div Rd 1 MD11 San Giljan TUM Invest 1st  v Neptunes WPSC 2nd 10-6
Wed 09/09/2020 18:15 First Div Rd 1 MD12 ¬†M’Xlokk Brown’s¬†2nd v Otters Nivea 5th 8-9
Wed 09/09/2020 19:20 First Div Rd 1 MD12  Valletta Izibet 1st v Ta’ Xbiex ASC 3rd 13-7
Thu 10/09/2020 18:15 PO1 – Premier Match 1 Sliema Frank Salt Real Estate 3rd v B’Buga Malta Freeport ¬†6th 21-3
Thu 10/09/2020 19:20 PO2 РPremier Match 1 Exiles Ferretti 4th v Sirens Mecca Marine 5th 4-6
Fri 11/09/2020 18:15 First Div Rd 1 MD13 Ta‚Äô Xbiex ASC 3rd v M’Skala Fish N Fish 4th 6-10
Fri 11/09/2020 19:20 First Div Rd 1 MD13 Valletta Izibet 1st v M’Xlokk Brown’s¬†2nd 11-10
Sat 12/09/2020 17:05 PO1 – Premier Match 2 B’Buga Malta Freeport ¬†6th v Sliema Frank Salt Real Estate 3rd 4-12
Sat 12/09/2020 18:10 PO2 РPremier Match 2 Sirens Mecca Marine 5th v Exiles Ferretti 4th 7-13
Tue 15/09/2020 18:15 PO3 – 1st Match 1 ¬†M’Skala Fish N Fish¬† 3rd v Ta‚Äô Xbiex ASC 4th 8-7
Tue 15/09/2020 19:20 PO4 – 1st Match 1 M’Xlokk Brown’s¬†2nd v Otters Nivea 5th 14-4
Tue 15/09/2020 20:30 PO2 РPremier Match 3 Exiles Ferretti 4th v Sirens Mecca Marine 5th 8-9
Thu 17/09/2020 18:15 PO 3 – 1st Match 2 Ta‚Äô Xbiex ASC 4th v M’Skala Fish N Fish¬† 3rd 5-10
Thu 17/09/2020 19:20 PO4 – 1st Match 2 ¬†Otters Nivea 5th v M’Xlokk Brown’s¬†2nd 4-11
Fri 18/09/2020 18:15 PO SF – Premier Match 1 San Giljan TUM Invest v Sirens Mecca Marine 15-5
Fri 18/09/2020 19:20 PO SF – Premier Match 1 Sliema Frank Salt Real Estate v Neptunes WPSC 8-10
Sun 20/09/2020 17:05 PO SF РPremier Match 2  Neptunes WPSC v Sliema Frank Salt Real Estate 11-7
Sun 20/09/2020 18:10 PO SF – Premier Match 2 Sirens Mecca Marine v San Giljan TUM Invest 7-15
Thu 24/09/2020 18:15 PO SF – 1st Match 1 M’Xlokk Brown’s v M’Skala Fish N Fish 4-10
Sat 26/09/2020 17:00 PO SF – 1st Match 2 M’Skala Fish N Fish v M’Xlokk Brown’s 9-7
Thu 01/10/2020 18:45 PO Final – 1st Match 1 ¬†Valletta Izibet 1st v M’Skala Fish N Fish 12-5
Sat 03/10/2020 17:05 PO Final – 1st Match 2 M’Skala Fish N Fish v Valletta Izibet 1st 5-12
Sun 04/10/2020 KO SF – Women Sirens Mecca Marine v San Giljan TUM Invest 11-13
Sun 04/10/2020 KO SF ‚Äď Women Exiles Ferretti v Sliema Frank Salt Real Estate 12-11
Tue 06/10/2020 18:45 KO Final – Women Exiles Ferretti v San Giljan TUM Invest 8-7
Thu 08/10/2020 18:45 PO Final – Premier Match 1 San Giljan TUM Invest W PO SF1 v Neptunes W PO SF2 11-5
Sat 10/10/2020 17:00 1st KO QF Otters Nivea v M’Xlokk Brown’s 8-10
Sat 10/10/2020 18:05 PO Final – Premier Match 2 Neptunes W PO SF2 v San Giljan TUM Invest W PO SF1 8-9
Mon 12/10/2020 18:15 Premier KO QF 1 Sirens Mecca Marine v B’Buga Malta Freeport 11-8
Mon 12/10/2020 19:20 Premier KO QF 2  Neptunes WPSC v Sliema Frank Salt Real Estate 12-11
Tue 13/10/2020 18:15 KO SF – 1st M’Xlokk Brown’s v M’Skala Fish N Fish 9-10
Tue 13/10/2020 19:20 KO SF ‚Äď 1st Valletta Izibet v Ta‚Äô Xbiex ASC 16-6
Thu 15/10/2020 18:15 KO SF – Premier Sirens Mecca Marine v San Giljan TUM Invest 7-21
Thu 15/10/2020 19:20 KO SF РPremier  Neptunes WPSC v Exiles Ferretti 13-9
Sun 18/10/2020 17:00 KO Final – 1st Valletta Izibet v M’Skala Fish N Fish 16-6
Sun 18/10/2020 18:05 KO Final РPremier San Giljan TUM Invest v  Neptunes WPSC 9-6

 

National Water Polo Competitions Format

(Up To 2023)

 

  • Preliminary Round ‚Äď 2 Groups:

Group A ‚Äď 1st, 4th and 6th Premier Division and 1st 3rd and 5th First Division (according to classification of previous summer leagues)

Group B ‚Äď 2nd, 3rd and 5th Premier Division and 2nd and 4th First Division (according to classification of previous summer leagues)

  • Cross-Over Round
  • 1 Round Premier Division and 1 Round First Division
  • Play-Offs for each division for all teams (best-of-3)

Premier Division:    3rd vs 6th and 4th vs 5th

First Division:          3rd vs 4th and 2nd vs 5th

  • 1st and 2nd placed teams in the Premier Division go direct to the Semi-Finals
  • 1st placed team in the First Division goes direct to the Final
  • Teams will be seeded as per Final Classification of previous summer leagues
  • Fixtures will incorporate top clashes at the end of each round
  • Last Round fixtures will be set up according to classification after the Cross-Over Round
  • Points won from direct encounters in the Preliminary and Cross Over Rounds will be carried forward
  • In the Play Offs, the team placed higher in the classification will start with a 1-0 advantage
  • The 1st Division Play-Off Semi-Final will start at 0-0
  • The Play-Off Finals will start at 0-0
  • There are no Play Offs between the losers at Quarter Final and Semi Final stages. The final classification will be as follows:-

Quarter Finals         3rd vs 6th        4th vs 5th           

  • Should the higher placed teams win, these will remain in 3rd and 4th place respectively unless they beat the 1st and 2nd placed team in the Semi Finals. 5th and 6th will also retain these placings.
  • Should the 5th and 6th teams win, then these will be placed 3rd and 4th respectively (unless they beat the 1st and 2nd placed teams in the Semi Finals). Subsequently, the teams previously placed 3rd and 4th before the Play Offs, will be placed 5th and 6th respectively.
  • Should the U15 and/or U17 National Teams qualify for the respective European Championships Finals, the Senior Competitions will not be stopped.

COVID-19

Points approved during Presidents Meeting held via ZOOM on Thursday 20th August 2020
  • Senior Male Water Polo Competitions to continue
  • Cross Overs to be played
  • After Cross Overs:
Premier Division split into Top 3 teams and Bottom 3 Teams. 1 Round to be played per section
First Division play 1 Round ‚Äď All 5 teams
Points from Direct Encounters are carried forward for both divisions
  • Play Offs:
Premier Division: 1st and 2nd placed go direct to Semi Finals
All Play Offs start at 0 ‚Äď 0
First Division:  1st placed go direct to Final
All Play Offs start at 0 ‚Äď 0
  • U13 and U15 players must choose whether to play in the Senior or Junior Competition in both the Male and Female Category
  • Should a single player be tested positive and does not affect the team, then matches will go ahead
  • If the Premier or First Division is interrupted or stopped before the end of the season, no team will be declared Champions
  • Should we have multiple players in quarantine, a 2-week break will be allowed for each of the Divisions
  • Shared U17 and U20 players are to train and play with the club they are Shared with and not their original club
  • Other U17 and U20 players should choose whether to train with their category or with the Senior Team.
  • Women‚Äôs matches will be scheduled after both the U13 and U15 matches

Following a Presidents’ Meeting held via ZOOM on 23rd September 2020 at 17:30hrs, wherein all Premier and First Division clubs were represented, the following conditions were discussed and agreed to:

  1. Should the BOV Premier Division League be interrupted due to the extraordinary circumstances of COVID-19, the team who was placed highest in the Classification before the start of the Play Offs will be declared Champions.
  2. Should the BOV First Division League be interrupted due to the extraordinary circumstances of COVID-19, it shall be suspended for a period of 2 weeks. If, after the resumption of the same competition, it has to be stopped again due to the extraordinary circumstances of COVID-19, the team who was placed highest in the Classification before the start of the Play Offs will be declared Champions.
  3. Should a player be tested positive for COVID-19, the team for which he plays, and any other person/s directly affected and/or involved in the situation, are hereby being obliged to undergo a swab test in the second week of their quarantine period and an additional swab test once the quarantine period is over. The results of the swab tests are to be submitted to the ASA by not later than 12:00 noon of the day when the relative competition is due to resume.
  4. Should any person refuse to take the swab tests, or fail to submit the results of any swab test, he/she will be precluded from entering the National Pool Complex. If such person is a player, he shall be considered an ineligible player and as such cannot be included in the Team Line-Up for any match until he submits the relevant documents to the ASA.

 

Reach Us

Have a question about us? Ask anything you want to know.

ÓāĀ

Aquatic Sports Association, Tal-Qroqq Sports Complex, Maria Teresa Spinelli Street, Gzira, GZR 1711, Malta

ÓÄč

+356 2132 2884
+356 2132 2880

Leave A Message